Кюстендилски свободен форум

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Кюстендилски свободен форум

Сайт за приятно изкарване на свободното време

ТОЧНО ВРЕМЕ:

Latest topics

» Честит рожден ден Бате!
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 28 Яну 2015, 03:34 by bimba

» ЧРД bimba
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСъб 15 Мар 2014, 21:54 by Admin

» ФОРУМА НАВЪРШИ 5 ГОДИНКИ
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeПет 14 Мар 2014, 03:50 by Никели

» ВЕСЕЛА КОЛЕДА
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 25 Дек 2013, 18:43 by Admin

» НОВА ГОДИНА
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeНед 22 Дек 2013, 19:00 by Admin

» Хранене за здраве
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 20:31 by Admin

» ЗДРАВЕ
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 19:08 by Admin

» ПРИКАЗКИ
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 19:01 by Admin

» Вицове
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 18:58 by Admin

» Музиката на моята младост
Свети Валентин или Трифон Зарезан Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 18:51 by Admin

Кой е онлайн?

Общо онлайн са 9 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 9 Гости

Нула


[ View the whole list ]


Най-много потребители онлайн: 230, на Сря 04 Май 2011, 10:47

ЧАТ

http://xat.com/Kyustendil Изображение, размещенное на servimg.com

Create your own banner at mybannermaker.com!

Април 2024

ПонВтоСряЧетПетСъбНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Календар Календар

КИРИЛИЗАТОР

http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

ИНФОРМАЦИЯ И РЕКЛАМА

http://knnews.bg/

Listen Serbia Radio Ljubav - 96.6 FM Radio Online

Radio FOKUS Bitola Macedonia Makedonija ( makedonska narodna folk muzika ) at RadioForest.net http://www.radio-fokus.com/

http://worldtv.com/kyustendil_tv/

http://selindger.blogspot.com/

http://www.za-tebe.com/

+2
tatianna
Admin
6 posters

    Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 1127
    Points : 1808
    Reputation : 8
    Join date : 14.03.2009
    Age : 64
    Местожителство : Кюстендил, България

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by Admin Пон 25 Яну 2010, 03:35

    Свети Валентин или Трифон Зарезан - изберете вие!

    Свети Валентин или Трифон Зарезан 8903_110

    Свети Валентин е празник, който от съвсем скоро се празнува в България. Католически празник, който се празнува на 14 февруари и е приет за деня на влюбените. Този празник е повод да си изпратим поздравителни картички, да си подарим балони във формата на сърце и бонбони. Името на празника идва от името на един от двамата християнски мъченици, живели през трети век - Валентин.

    На този ден още през 14 век започва да става традиция да се разменят любовни послания под формата на т. нар. валентинки. В днешни дни символи на любовта са сърцето и образа на крилатия Купидон. През втората половина на 20 век в САЩ и други места по света се установила практиката за размяна на картички и подаръци. Най-популярните подаръци са розишоколад. и

    Трифон Зарезан или Трифоновден е православен празник в чест на свети Трифон. Чества се от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Празникът се среща още под имената Зарезановден, Трифун Чипия, Трифун Зарезой, Трифун пияница.

    Св. Трифон е мъченик, светец-лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Роден в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, той произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Едва на 17 години си спечелва голяма слава, като излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Но наследникът на Гордиан - Деций Траян, се оказва непримирим враг на християнското учение. Той заповядва всички по-тачени светци да бъдат изправени пред съд. Сред тях е и Трифон, който не пожелава да се отрече от вярата си и загива като мъченик. Свети Трифон се счита за пазач на лозята и празникът е в негова чест.

    А, ВИЕ КОЙ ПРАЗНИК ПРАЗНУВАТЕ.
    tatianna
    tatianna
    Moderator
    Moderator


    Брой мнения : 511
    Points : 551
    Reputation : 2
    Join date : 14.07.2009
    Age : 64
    Местожителство : По хубавият град

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by tatianna Пон 25 Яну 2010, 13:37

    Св.Валентин,естествено,обаче в съчетание с Трифун Зарезан....2 в едно! hi
    bimba
    bimba
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 294
    Points : 421
    Reputation : 4
    Join date : 30.11.2009
    Age : 51
    Местожителство : Казанлък

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by bimba Нед 31 Яну 2010, 23:10

    Свети Валентин или Трифон Зарезан 0b25dc4e7e94519f6767eb159a8ea885

    Стародавна притча за Трифон Зарезан гласи, че когато отивал да реже лозето си,
    по пътя срещнал света Богородица с детенцето си в ръце. Той й се присмял,
    че е добила дете без баща. Домъчняло й на светата майка, но отминала мълчаливо.
    Когато приближила къщата му, тя известила на невеста Трифоница бързо да отиде
    на лозето, защото мъжът й имал нужда от помощ - отрязал си е носа.
    Скоро тя се озовала с тревога на лозето, но Трифон си зарязвал лозето и
    нищо му нямало. Като изслушал известието на Богородица с насмешка,
    светецът решил да покаже, че не е пиян, за да реже така, а не иначе. И
    като показвал замахнал с косера и си отрязал носа. Оттогава народът го
    нарекъл Трифон Чипия, а празника му - Трифон Зарезан!
    Свети Валентин или Трифон Зарезан 3d219f1acf2e5e4cdc16c3d2315262cf
    tatianna
    tatianna
    Moderator
    Moderator


    Брой мнения : 511
    Points : 551
    Reputation : 2
    Join date : 14.07.2009
    Age : 64
    Местожителство : По хубавият град

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by tatianna Пон 01 Фев 2010, 14:21

    Честит ви Трифон Зарезан!
    Много вино да се лее и тази година-Наздраве!
    На именниците честито!

    Свети Валентин или Трифон Зарезан 18493
    Lina
    Lina


    Брой мнения : 95
    Points : 115
    Reputation : 7
    Join date : 04.08.2009
    Age : 49
    Местожителство : Varna

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by Lina Вто 02 Фев 2010, 03:48


    Бъдете пияни не от домашна ракия,а от любовна магия!
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 1127
    Points : 1808
    Reputation : 8
    Join date : 14.03.2009
    Age : 64
    Местожителство : Кюстендил, България

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by Admin Нед 14 Фев 2010, 01:50

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Zareza10
    tatianna
    tatianna
    Moderator
    Moderator


    Брой мнения : 511
    Points : 551
    Reputation : 2
    Join date : 14.07.2009
    Age : 64
    Местожителство : По хубавият град

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by tatianna Нед 14 Фев 2010, 17:11

    Честит св.Валентин
    Честит Трифон Зарезан
    Днес са прошки-простете ми ако волно или неволно съм обидила някой!
    Честита нова година на тигъра-от днес!

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Img_210823_1691954_l
    слънчо
    слънчо
    Moderator
    Moderator


    Брой мнения : 116
    Points : 187
    Reputation : 14
    Join date : 27.04.2009
    Местожителство : Варна

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by слънчо Нед 14 Фев 2010, 20:03

    И от мен честито!

    Свети Валентин или Трифон Зарезан 14643
    irena_71
    irena_71
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 112
    Points : 147
    Reputation : 4
    Join date : 28.03.2009
    Age : 52
    Местожителство : Русе

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by irena_71 Пон 15 Фев 2010, 02:42

    И от мен честито! - всекиму - каквото празнува. Бих написала нещо от вида пияни от любов всеки ден. Е, май го написах...ми тогава наздраве!!! С много любов! Wink
    bimba
    bimba
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 294
    Points : 421
    Reputation : 4
    Join date : 30.11.2009
    Age : 51
    Местожителство : Казанлък

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by bimba Пон 15 Фев 2010, 05:03


    На всеки му - море от любов.


    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 1127
    Points : 1808
    Reputation : 8
    Join date : 14.03.2009
    Age : 64
    Местожителство : Кюстендил, България

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by Admin Нед 13 Фев 2011, 18:25

    Сам на Св. Валентин

    Свети Валентин или Трифон Зарезан 618x3410
    Розата, дори и сама, е роза

    Автор: Тея Дия


    Сам на Св. Валентин. Ужас? Едва ли.

    Празнуването на любовта в определен ден може и да не е най-разумното нещо на света. От една страна има хора, които отчаяно се опитват да намерят партньор за гушкане специално за празника, организират изненади, правят безумни неща, които принципно са им непривични. Чифтосването и обичането просто заради повода някак не стои съвсем адекватно. Момчета и момичета си предлагат присъствието в заветната нощ, за да не останат сами (и различни от другите).

    От друга страна има такива, които по една или друга причина остават сами на 14 февруари и се налага да бъдат неествствен контрапункт на празнуващите. Това е, меко казано, нелепо, защото да си сам на Св. Валентин може да означава много неща и те не са задължително неприятни.

    Аз, например, съм сама във физическия смисъл на думата, но от дълго време насам намирам всеки път нови причини да се влюбвам и то в един и същи човек. Ако на някой му е скучно, може да спре да чете в този момент. Ако пък не, ето какво:

    Влюбвам се от онзи Св. Валентин в една хотелска стая, когато очите му стават остросини, докато ме гледа. Измислям нов цвят за неговите очи, макар че го познавам отскоро и не предполагам, че 7 години по-късно ще обичам същите тези очи.

    Влюбвам се, защото всеки път, когато го няма, изпитвам усещане за абстиненция. Като несподелена любов е, макар реално да не е. Симптомите оставят отпечатъци по лицето ми и както пише Карбовски: тялото ти ще послужи/ За да има в какво да умреш. Когато го няма, започвам да си липсвам, защото вече не съм аз и ме няма. Чувството е на често редуващи се живот и смърт.

    Влюбвам се, защото той ме обръща с хастара нагоре. Не знам къде свършва той и къде почвам аз, а имената ни трябва да се пишат слято. По новата поетика на влюбването, влюбеността е татуировка от вътрешната страна на кожата и всички метафори и сравнения стоят блудкаво като реклама на прах за пране.

    И т.н., и т.н. Както се вижда, сама не е равно на грозна и тъпа, а в повечето случаи означава жена, която няма да прави секс точно на 14 февруари, но вероятно ще го прави когато и с когото трябва. Няма да подаря на никого нищо материално, но пак се чувствам добре, защото съм обичана от реален човек - не филмов герой, не ученическа любов, не куклата за вуду упражнения. Това е умение, което се усвоява с годините, в които ставаш по-селективна, по-интуитивна, по-зряла и по-харесваща себе си. Пък и самият факт, че съм влюбена, не ми позволява да възприема „самотата" си като световна несправедливост.

    Недоумявам при резкия спад на духа у някои хора по повода. Всички натъртват на това как няма да празнуват Св. Валентин, а Трифон Зарезан. А всъщност това се случва, защото някой на някого е вменил, че трябва да почетат любювта с човек, когото да лигавят до малко след полунощ. Няма подобно нещо- празнуването се изразява в това да сложиш тик на мястото, на което се пита: Обичате ли? Какво значение има кого, ако все пак мозъкът ни произвежда ендорфин.

    Влюбеността, като цяло, е суперяка работа. Тръпката, подобна на юмрук в центъра на тялото, е несравнима. Така сме чували всички. Ако всички обичат, не би трябвало да имат проблем с осъществяването на валентинските ритуали. Никой няма да цели никого с камъни, ако остане сам в понеделник.

    Аз лично нямам нищо против да изкарам една виртуална любовна среща с моя любим, както нямам против да се събера с приятелки и с някое мерло (то пак ще е вид обич). Да бъдеш сам на празника на любовта е и полезно, защото някои равносметки неизменно напират именно в такива „специални" дни.

    Най-тържествено заявявам, че тази година няма да обвиня никого в малоумие поради приповдигнато настроение. Фактът, че хората избират да празнуват различни празници по различен начин не значи нищо друго, освен че имат потребност да празнуват. Искрено се радвам на сладките тийнейджърки, които ръчно изработват картички, аксесоари и сладкиши за възлюбените си. И ако това някога ми се е струвало неоправдано, „щото, нали, мъжете не заслужават", сега ми се вижда трогателно.

    Във всеки случай нищо, направено с и от любов, не може да бъде осъдено.
    bimba
    bimba
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 294
    Points : 421
    Reputation : 4
    Join date : 30.11.2009
    Age : 51
    Местожителство : Казанлък

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty трифониада - два празника в едно

    Писане by bimba Нед 13 Фев 2011, 20:45











    Според статистиката 30% празнуват Свети Валентин,

    30% Трифон Зарезан, а останлите ;

    първо единият - после другият празник.

    Честит празник на всички празнуващи.

    И се обичайте повече.

    Наздраве!

    tatianna
    tatianna
    Moderator
    Moderator


    Брой мнения : 511
    Points : 551
    Reputation : 2
    Join date : 14.07.2009
    Age : 64
    Местожителство : По хубавият град

    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by tatianna Вто 15 Фев 2011, 05:27

    Ей,честит празник-който и каквото и да празнува!
    Честито на Валентиновците и Валентините!
    Свети Валентин или Трифон Зарезан 4950

    Sponsored content


    Свети Валентин или Трифон Зарезан Empty Re: Свети Валентин или Трифон Зарезан

    Писане by Sponsored content


      В момента е: Пет 19 Апр 2024, 17:35