Кюстендилски свободен форум

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Кюстендилски свободен форум

Сайт за приятно изкарване на свободното време

ТОЧНО ВРЕМЕ:

Latest topics

» Честит рожден ден Бате!
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 28 Яну 2015, 03:34 by bimba

» ЧРД bimba
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСъб 15 Мар 2014, 21:54 by Admin

» ФОРУМА НАВЪРШИ 5 ГОДИНКИ
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeПет 14 Мар 2014, 03:50 by Никели

» ВЕСЕЛА КОЛЕДА
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 25 Дек 2013, 18:43 by Admin

» НОВА ГОДИНА
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeНед 22 Дек 2013, 19:00 by Admin

» Хранене за здраве
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 20:31 by Admin

» ЗДРАВЕ
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 19:08 by Admin

» ПРИКАЗКИ
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 19:01 by Admin

» Вицове
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 18:58 by Admin

» Музиката на моята младост
Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Icon_minitimeСря 27 Ное 2013, 18:51 by Admin

Кой е онлайн?

Общо онлайн са 9 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 9 Гости

Нула


[ View the whole list ]


Най-много потребители онлайн: 230, на Сря 04 Май 2011, 10:47

ЧАТ

http://xat.com/Kyustendil Изображение, размещенное на servimg.com

Create your own banner at mybannermaker.com!

Април 2024

ПонВтоСряЧетПетСъбНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Календар Календар

КИРИЛИЗАТОР

http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

ИНФОРМАЦИЯ И РЕКЛАМА

http://knnews.bg/

Listen Serbia Radio Ljubav - 96.6 FM Radio Online

Radio FOKUS Bitola Macedonia Makedonija ( makedonska narodna folk muzika ) at RadioForest.net http://www.radio-fokus.com/

http://worldtv.com/kyustendil_tv/

http://selindger.blogspot.com/

http://www.za-tebe.com/

+2
irena_71
Scorpion_Nigra
6 posters

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    avatar
    Scorpion_Nigra


    Брой мнения : 4
    Points : 6
    Reputation : 0
    Join date : 16.10.2010

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by Scorpion_Nigra Съб 23 Окт 2010, 14:07

    Чатът - Необходимост, място за изява? Форма на психодеспотизъм? Как тази иначе добра форма за обмяна на мнения, нови запознанства и контакти се превръща в средище на ниски страсти, интриганство и откровен диктат на капризите на собствениците?

    Приятели, ще се опитам в няколко поредни анализа, ползвайки и наблюденията и на друга автори и психотерапевти, да споделя с Вас и да дискутираме заедно тази тема.

    irena_71
    irena_71
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 112
    Points : 147
    Reputation : 4
    Join date : 28.03.2009
    Age : 52
    Местожителство : Русе

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by irena_71 Вто 26 Окт 2010, 18:12

    Зависи кой как възприема чата, позволи ми да не съм съгласна, че чата е толкова лошо нещо Smile... А с кого ще общуваш там и доколко ще позволиш да бъдеш въвлечен в подобни интригантства и низки страсти... е, ама чата е виртуалност, все пак Wink Макар в редки случаи да е и нещо повече...
    avatar
    Scorpion_Nigra


    Брой мнения : 4
    Points : 6
    Reputation : 0
    Join date : 16.10.2010

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by Scorpion_Nigra Вто 26 Окт 2010, 20:36

    Не съм твърдял никога, че чата е лошо нещо. Напротив, отлична форма за диалози, конферентен разговор, за нови познанства и приятелства, иначе и ти и аз нямаше да сме в него. В едно си права, това е виртуално пространство и не винаги си в състояние да прецениш, кой е зад някой ник, добър или лош. А и ти си вече дълго време в интернетпространството, своего рода ветеран с опит и изградения навик за анализ на написаното.
    Идеята на тази дискусия съвсем не е да се подцени или отрече ролята на чата. Живеем в динамично и превратно време и вечер всеки от нас търси отдушник на натрупаното напрежение и негативи от изминалия ден. Чатът е форма която позволява това и от тук започват някои проблеми, които можем частично да решим, наивно е да се твърди, че ще решим всички проблеми. Защото не сме извадени от матрица, това са стотици хора, всеки с доброто и лошото в себе си и при най-добро желание, винаги има кой да ти вгорчи "живота" в чата с арогантност, просташки бабаитлък и безочливо поведение, да не говорим за неграмотното писане, това е друга тема.
    От друга страна се радвам много, че ти се включи и съм убеден, че има доста неща , които ти би посочила, като първопричина за конфликт, конфузна ситуация или обида.
    Но и като начин да се направи чата интересен, увлекателен и музикално подплатен ка то фон на една добре прекарана вечер с виртуални или далеч от нас наши приятели.



    irena_71
    irena_71
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 112
    Points : 147
    Reputation : 4
    Join date : 28.03.2009
    Age : 52
    Местожителство : Русе

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by irena_71 Сря 27 Окт 2010, 03:47

    Smile Проблема в чата понякога е, че сме скрити зад никове. Моля да ме извините, но доста комплекси се избиват там, някак по-лесно е да си арогантен зад анонимността. Но всичко това зависи от човека. И пак опираме до едно и също, все пак зад всеки компютър седи човек, а агресията в чата...ами тя е как да се изразя, много е лесно да се направим на велики, но всъщност въпроса е какво доказваме с това си поведение и защо го правим Smile
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 1127
    Points : 1808
    Reputation : 8
    Join date : 14.03.2009
    Age : 64
    Местожителство : Кюстендил, България

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by Admin Сря 27 Окт 2010, 23:46

    ЖИТИЕ И СТРАДАНИЕ ГРЕШНОГО АДМИНА

    Имам 4 годишен стаж из чатовете, така че смея да твърдя че имам добра представа за психологията на чатъри и собственици на чатове.

    ЧАТЪТ – ФОРМА ЗА ОБЩУВАНЕ

    И по-горе бе дадено определение за чата, че това е електронна форма за масова комуникация. Няма възрастови граници за потребителите. Контактувал съм приятно и еднакво добре както с деца на крехка възраст, така и с по-големи хора от мен /като възраст и интелект/. На дечицата много им е чудно като им кажа, че съм на годините на техните баба и дядо.

    НЕОБХОДИМОСТ, МЯСТО ЗА ИЗЯВА....

    Всяка свободна минута използвам за прекарване в интернет и в частност - в чат. Не е вярно, че само хора със семейни проблеми посещават чатовете. В чата се осъществяват нови контакти и запознанства, провеждат се смислени /и безсмислени/ разговори. Това е място за приятно „убиване“ на свободното време. Чата е и трибуна за изява. Аз влизам в чата, за да може след дългия и уморителен работен ден да „изпусна парата“ и освободя напрежението. Това „изпускане на парата“ може да е под формата на закачливи диалози, но може да е и чрез откровено заяждане с други потребители. Когато не съм в настроение, предпочитам да мълча и само да чета, отколкото да го предавам на другите потребители. Някои са на принципа: ЩОМ НА МЕН МИ Е ГАДНО – НЕКА И НА ДРУГИТЕ ДА Е. И тогава започват „да си ги мерят“, да доказват кой е „по- по- най-“. Затова в един чат /пък и във форум/ не е важна бройката на потребителите, а доколко качествени са те.

    НАЧАЛОТО....

    Влизайки в един чат всеки пише първо: ЗДРАВЕЙТЕ! КАК СТЕ? Това е не само заради доброто възпитание, не само от любопитство, не само заради това че един разговор все с нещо трябва да започне. Тези реплики означават: ИМАТЕ ЛИ НЯКАКВИ ПРОБЛЕМИ?, МОГА ЛИ ДА ВИ ПОМОГНА ЗА РЕШАВАНЕТО ИМ?, АКО СИ ГИ СПОДЕЛИТЕ НЯМА ЛИ ДА ВИ ОЛЕКНЕ?. Макар и виртуален, в чата може да се породи приятелство /сигурно и любов може, де/. Всеки един от нас има някакво по-голямо доверие към едни потребители и може да си споделя повече лични неща с тях, а към други – по-малко доверие. Най-гадното е ако някой изгуби това доверие. Не може във времето да си споделял с някого съкровени тайни, а онзи да те предаде като ги съобщи на хора, които не трябва да ги знаят. Така започват интригите, недоверието един към друг. От това губи чата. Винаги ми е било приятно, когато се водят качествени разговори – било то сериозни или на шега и ми е било неприятно, когато започнат караници и клюкарстване. Е, това не мога да го разбера. Какво има да се дели в чата. Ако някой разбере, че не е добре дошъл в определен чат – има хиляди други чатове. По-добре да се премести на друго място, отколкото да хаби нерви за глупости.

    ЗА ДИКТАТА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАТОВЕ И ОВЛАСТЕНИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ

    Собствениците на чатове провеждат различна политика. Тяхна задача е не само започнат един разговор и да участват в „приказката“. Преди това трябва да са поканили и овластили качествени потребители, да са поставили някои екстри в чата което би накарало потребителите да го предпочетат пред други такива. За това не ми се сърдете, ако понякога ника ми стои в чата, а аз се скитам из други чатове. Просто копирам новости. Това е типична българска черта: АКО СЪСЕДА Е ВДИГНАЛ КЪЩА НА ДВА ЕТАЖА – АЗ ЩЕ ВДИГНА НА ТРИ ЕТАЖА.

    Има собственици, които щом някой влезе в чата им го правят админ. Т.е. там всички са началници. Тези собственици аз наричам „либерални“. Тяхната цел е да привлечат повече потребители, омайвайки ги с рангове. Там има само едно правило – НЯМА ПРАВИЛА. Но без да познаваш добре един човек не бива да му се дават такива права, защото ако в твое отсъствие започне да дразни и обижда потребителите – никой не може да го махне.
    Други собственици дават права на ограничен кръг потребители – на тези, които ги познават достатъчно добре и сравнително често посещават този чат. Тези собственици аз наричам „прагматици“ и смятам, че аз съм един от тях.
    Третата група собственици аз наричам „консервативни“. Те дават права на много малък брой потребители /броят се на пръстите на едната ръка/. Чатовете им имат десетки правила – като се започне от писането на кирилица и се стигне до това какво трябва да съдържа ник-а или аватара. Тези овластени модове и админи /макар да не получават заплата за изпълняваната длъжност/, сляпо се подчиняват на собственика на чата, като му провеждат неговата политика, страхувайки се че може да ги понижи в ранг. Те не смеят да посещават други чатове, за да не ги докладват на собственика за това. Такива модове и админи аз наричам „мазохисти“.


    ВИДЕО-ЧАТ....

    Искам да разширя темата. Ако в един обикновен чат можем да се правим на по-умни или на по-глупави, отколкото сме. Ако в един обикновен чат, скрити само зад ника си можем да си позволяваме повече волности към останалите потребители – било то заяждане или свалки, то в един видео-чат пак ли бихте постъпвали така. Когато на камерата си виждаш човека отсреща, когато виждаш неговата визия и настроение, въпроса ми е: ЕДНАКВО ЛИ БИХТЕ СЕ ДЪРЖАЛИ С ЕДИН ПОТРЕБИТЕЛ В ОБИКНОВЕН ЧАТ И ВЪВ ВИДЕО-ЧАТ.

    Без да съм професионалист в тази област се опитах да направя дисекция на чата, като форма на общуване и психопортрет на обикновените потребители, овластените потребители и собствениците на чатове. Позовал съм се на личен опит, оценката ми е комплексна и всяко свързване на коментара ми с определени събития от точно определен чат е случайност. Не зная доколко съм успял да обхвана всички явления, протичащи в и около един чат. Сред потребителите във форума познавам поне двама психолози. Интересно ще ми бъде да прочета техните професионални коментари.

    P.S.: Имайки предвид, че в чатовете аз обикновено обичам да се бъзикам и някои сигурно ме мислят за лигльо декларирам, че този пост е написан лично от мен, в състояние на чиста съвест и без да ми е упражняван диктат.

    27 октомврий, лэто 2010
    bimba
    bimba
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 294
    Points : 421
    Reputation : 4
    Join date : 30.11.2009
    Age : 51
    Местожителство : Казанлък

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by bimba Чет 28 Окт 2010, 02:27

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! S80

    Комуникацията се развива много динамично в днешно време. Всеки от нас има нужда от социални контакти. Това постигна нета – чуваме гласа на хората. Дадени възможност да дискутираме теми, да споделяме лоши и радостни преживявания. Осигори ни място за срещи, запознанства и приятелства. Говорим си, общуваме си и накрая се „сбиваме”.

    Чата – виртуална реалност

    Чат – разговора се осъществява на живо. Тук съобщенията са кратки, а отговорите бързи. Колко от нас мислим преди да публикуваме съобщение? Колко от нас изчакваме да мине една нощ преди да отговорим емоционално? Колко от нас спазваме добрият тон и правила за участие – общоприетия нететикет за общуване в мрежата. Казано направо:нетикетът е „първите ни седем години” .Колко от нас във виртуалното пространство се придържаме към правилата, от които се водим в реалния живот? Нали целта на чата е да създава „приятели”.

    Често обаче чата става арена на лични, интелектуални и всякакъв вид битки. Там може да бъдем „осъдени”, нападнати, иронизирани, злепоставени и обидени. Не е необходимо да направиш много, за да бъдеш „опарен”. Защото възражението от твоя страна може да те отлъчи от останалите – да бъдеш изритан.
    Естествено е да мислим, че това което правим в момента, е най-важното нещо на света, но не бива да очакваме другите да са съгласни. Нормално е когато не се вижда изражението на лицето ни, то да е трудно разбираемо. И не бива да мислим, че 20 смайлита ще подскажат тона ни.

    Какъв обаче, ще бъде чата и атмосферата в него зависи от всички нас. Дали е здравословно или вредно, какво влияние има върху нас? Но едно е сигурно, то е част от живота ни!

    Интернет е публично достъпно място. Решението ни да бъдем анонимни е напълно разбираемо и приемливо. Не можем , да позволим да осъждаме другите за решението им. Но можем да толерираме добрата форма на общуване между нас – потребителите.
    Да бъдем високи!


    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! 06010424
    лейди
    лейди
    PRO
    PRO


    Брой мнения : 136
    Points : 162
    Reputation : 5
    Join date : 20.03.2009
    Age : 55
    Местожителство : Кюстендил

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by лейди Вто 02 Ное 2010, 02:56

    Дали да не вземем да гласуваме ,кой е за и кой против : ощуването в чатове.

    да започна аз:

    ЗА



    bimba
    bimba
    Admin
    Admin


    Брой мнения : 294
    Points : 421
    Reputation : 4
    Join date : 30.11.2009
    Age : 51
    Местожителство : Казанлък

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by bimba Вто 02 Ное 2010, 16:24

    лейди написа:Дали да не вземем да гласуваме ,кой е за и кой против : ощуването в чатове.
    да започна аз:
    ЗА
    Чудесна идея Лейди за анкета.Чатът - форма за общуване и нейните негативи! S_THUM120
    В новата версия е над прозореца за писане на мнение - open pool form.
    Ametys
    Ametys
    PRO
    PRO


    Брой мнения : 250
    Points : 286
    Reputation : 4
    Join date : 03.08.2009
    Age : 56
    Местожителство : Айтос

    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by Ametys Сря 03 Ное 2010, 02:57

    Амо също е за. Запознаваш се с много нови хора. Е не всички ти стават приятели но който не става лесно изчезва.

    Sponsored content


    Чатът - форма за общуване и нейните негативи! Empty Re: Чатът - форма за общуване и нейните негативи!

    Писане by Sponsored content


      В момента е: Пет 26 Апр 2024, 17:53